ACT OUT “DZIECI I RYBY GŁOSU NIE MAJĄ”

Nasz Interact stworzył nowy projekt ACT OUT, który na przekór przysłowiu Dzieci i Ryby głosu nie mają, jest manifestem młodzieży przeciwko problemom i trudnym sytuacjom z jakimi młodzi ludzie się zmagają. Jest to również prośba, aby ktoś w końcu ich wysłuchał, aby i oni – młodzi ludzie mieli prawo do zmagania się z trudnościami życia, które nie będzie ignorowane.ACT OUT to nowe wydarzenie, które łączy piękno pomagania ze światem sztuki teatralnej. Mentorami tego wydarzenia są Edyta Niewińska-Van der Moeren, Katarzyna Klimek oraz Rafał Hajdukiewicz, czyli osoby związane od wielu lat z Teatrem Lalek „Pleciuga” w Szczecinie.

Act out to nie tylko sztuka teatralna młodzieży, to również nasz manifest. Manifest naszych problemów, trudnych sytuacji z jakimi się zmagamy, czy braku akceptacji siebie. Ale jest to również prośba, aby ktoś w końcu nas wysłuchał, abyśmy również i my – młodzież mieli prawo do zmagania się z trudnościami życia, które nie będzie zignorowane. Czas, aby przysłowie „dzieci i ryby głosu nie mają” przestało kształtować rzeczywistość, i abyśmy w końcu zostali usłyszani.

Za nami wytężony okres przygotowań. W tym pracochłonnym, aczkolwiek stosunkowo krótkim okresie udało nam się stworzyć sztukę, która miejmy nadzieje jest pierwszym krokiem ku zastanowieniu się, jak można pożegnać się ze stwierdzeniem, iż „Dzieci i ryby głosu nie mają”.

Przez 3 miesiące szczecińska młodzież przygotowywała spektakl, który ma na celu otworzyć oczy dorosłym, i pokazać im, że my również przeżywamy własne ważne problemy, na które trzeba zwrócić uwagę. Zebraliśmy szerokie grono osób, które włączyło się w próbę przedstawienia aspektu naszych problemów, z którymi musimy walczyć nawet kiedy tracimy już siły.

Inspiracją do stworzonego scenariusza było ponad 30 monologów napisanych przez młodzież licealną. Tak wiele naszych kolegów i koleżanek miało odwagę i chęć by podzielić się swoimi własnymi doświadczeniami i emocjami. Temat sztuki jest o tyle unikalny, ponieważ nieczęsto mówimy o tym, co pragniemy zmienić.

Premiera odbyła się 3 czerwca w Teatrze Lalek Pleciuga. Podczas dwóch dni, 3 oraz 4 czerwca udało nam się zebrać ponad 700 osób na widowni. Podczas godziny spektaklu udało nam się wywołać u naszych odbiorców, śmiech, łzy ale także przemyślenia. „Przedstawienie było znakomite, głębokie, refleksyjne, parodiujące „w punkt” nauczycieli i dorosłych, mocno wzruszające zatańczone z cudowną młodzieńczą energią i śmiechem”. Właśnie z takimi i wiele innymi refleksjami zostali nasi odbiorcy. Spektakl gościł również na deskach Teatru Animacji w Poznaniu w dniu 5 września 2023.

Czas przygotowań jak i samego spektaklu był zdecydowanie niezapomniany. Przedstawienie pozwoliło nam wykazać się na scenie ale również wyjść z pewnej strefy komfortu. Mówienie o problemach nie jest łatwe, ale dzięki niesamowitej atmosferze i ciepłym przyjęciu oraz pomocnej dłoni od naszych mentorów udało nam się to zrobić z największym zaangażowaniem i szczerością. Pomimo tego, że każdy młody aktor, był amatorem, to wszyscy zagrali bezbłędnie, chwytając za serca widzów swoją autentycznością.

Udało się to również dzięki Stanisławowi Jabłońskiemu oraz Gabi Klimek odpowiedzialni za muzykę (którą sami stworzyli) w trakcie spektaklu. „Sądząc po reakcji widowni – spektakl trafił w sedno”.

Takie komentarze mieliśmy zaszczyt usłyszeć. Jest nam niezmiernie miło, że udało nam się stworzyć coś, wbrew pozorom bardzo trudnego, co zostało tak cieple przyjęte. Mamy nadzieje, że dorośli stali się bardziej świadomi problemów z jakimi borykają się nastolatkowie. Cieszymy się, że 3 oraz 4 czerwca w Teatrze Lalek Pleciuga nasz głos został oficjalnie usłyszany, ponieważ „Dzieci NIE ryby, Mają głos”.

Autorka tekstu: Karolina Kurczak, Interact Szczecin International oraz aktorka „Dzieci i Ryby głosu nie mają”

Fot. z arch. Interact Szczecin International

Organizatorzy i pomysłodawcy sztuki ACT OUT – „Dzieci i Ryby głosu nie mają” – Interact Szczecin International
Prezydent Piotr Szularz oraz opiekun i Wice Prezydent Rotary Club Szczecin International – Isobel Perera-Turostowska

Zdjęcia oraz plakat promocyjny – Marta Dąbkowska – Interact Szczecin International

Patronaty i Sponsorzy :
* Patronat Honorowy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza
* Mecenat Miasta Szczecin
* Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego
* Młodzieżowa Rada Miasta Szczecin
* Teatr Lalek “Pleciuga”
* Rotary Club Szczecin International
* Prestiż – Magazyn Szczeciński
* Radio Super FM
* wSzczecinie.pl
* McDonald’s Kaskada
* Polchar
* Dentus
* Paula Ewa Maluje

Beneficjentem ACT OUT jest fundacja – Instytut Nowoczesnej Edukacji ze Szczecina.