Charter Rotary Interact Szczecin Pomerania – Interact member report

Below you find report from Charter Rotary Interact Szczecin Pomerania.

Charter Rotary Interact Szczecin Pomerania ? relacja członka założyciela

Charter naszego klubu odbył się dziewiątego marca bieżącego roku w Szczecinie. Na to wydarzenie przyjechałem z całą moją rodziną. Była obecna także moja siostra, która – podobnie ja jak – została w tym dniu członkiem Interact. Czekając na rozpoczęcie uroczystości, obserwowałem krzątaninę wokół mnie i zacząłem sobie przypominać, jak doszło do tego Charteru.

Nasz klub sponsorujący ? Rotary Club Szczecin Pomerania zgłosił się na początku roku szkolnego do Dyrekcji ZSO nr 7 (16 Gimnazjum i 13 LO) z propozycją utworzenia jednego z pierwszych klubów Interact w Polsce. Po kilku spotkaniach z uczniami informujących o idei Rotary, udało się zebrać 30 chętnych do założenia klubu. Gdy ostatecznie dyrekcja wyraziła zgodę na utworzenie klubu przy naszej szkole, rozpoczęliśmy przygotowania do Charteru. Stało się to już pod koniec ubiegłego roku: zastanawialiśmy się kogo zaprosić oraz jak powinna wyglądać nasza część artystyczna. Pomysłów i przemyśleń mieliśmy bardzo dużo i w ostateczności zaowocowały one naszym ? wydaje mi się, że bardzo interesującym ? Charterem.

Czekając na rozpoczęcie uroczystści, obserwowałem, co się dzieje w coraz bardziej zapełniającej się sali. Zauważyłem Panią Izę, naszą opiekunkę, króra razem z Panią Małgosią założyła nasz klub Interact. Pani Iza witala większość gości, rozmawiała z nimi, widać było że naprawdę stara się, aby nasz Charter był udany. Wiele osób robiło zdjęcia ? nie tylko członkowie naszego klubu, ale także rodzice, którzy przyszli wspierać swoje dzieci w tym jakże ważnym dla nich dniu.
Inaugurację Charteru rozpoczął Prezydent naszego klubu sponsorującego ? Paweł Zwierz, który prowadził całość imprezy. Usłyszelismy przemówienia wielu ważnych członków klubów rotariańskich z całej Polski, w tym Gubernatora Dystryktu ? Lesława Morawskiego, Asystenta Gubernatora Andrzeja Rybkiewicza, Adama Czajkowskiego ? Przewodniczący Interactu naszego Dystryktu oraz wszystkich prezydentów Rotary w Szczecinie a także prezydenta Rotaract i prezydenta naszego klubu Interact ? Oli Szarapanowskiej. Przemówienie wygłosił także nasz dyrektor Cezary Urban, który tak opowiedział o osiągnięciach szkoły zaproszonym gościom, że poczuliśmy się dumni z faktu, że jesteśmy jej uczniami. Gubernator Dystryktu w swoim przemówieniu podkreślił zaś, że powinniśmy być także dumni z członkowstwa w Interact oraz uśwadomił nam, że od teraz nasze życie naprawdę się zmieni, bowiem Rotarianinem zostaje się na zawsze. Na zakończenie otrzymaliśmy proporczyki od wielu klubów, a także pozdrowienia od Interactu z Jeleniej Góry, który miał swój Charter tuż przed nami. Kulminacją spotkania było uroczyste wręczenie legitymacji oraz odznak Interact. Od tej chwili już naprawdę jesteśmy rodziną Rotary.
Należy poświęcić oddzielny akapit także części artystycznej wykonanej przez świeżo upieczonych członków Interact. Została ona przygotowana niemalże perfekcyjnie, zebrała pochwały od wszystkich Rotarian, a także, lekko żartobliwie, zaproszona na występ na turnieju golfowym, który odbędzie się na początku czerwca. Moim zdaniem występ naszych uczniów został zrobiony wspaniale i to oni powinni wygrywać show w stylu “Mam Talent”. Ale niestety i tak przegrali z moją ulubioną częścią każdej imprezy czyli…
… słodkim poczęstunkiem. Wykazałem się niebywałym refleksem, dzięki czemu zdołałem dostać się do stołu z ciastkami oraz napojami jako pierwszy. Udało mi się przetestować dostępne słodycze i muszę stwierdzić, że ta część Charteru także została doskonale przygotowana. Gdy wszyscy już rozeszli się po Sali Copernicus w hotelu Radisson Blu, jedząc ciastka i pijąc różne napoje gazowane, mieliśmy okazję, żeby osobiście porozmawiać ze starszymi kolegami z różnych klubów rotariańskich. Z tego, co usłyszałem, to było pierwsze takie wydarzenie, gdzie spotkali się razem prezydenci wszystkich klubów Rotary ze Szczecina a także prezydent Rotaract oraz Interact. Duże wrażenie wywarł na mnie fakt, że obecny był najstarszy z żyjących członków Rotary Klub Szczecin, będący w wieku 96 lat ? dr Franciszek Fudala, któremu towarzyszyła prawnuczka Maya, która stała się właśnie członkinią Interact.
W kuluarach można było usłyszeć wiele porad na temat tego, jak powinniśmy prowadzić klub, jakie akcje charytatywne możemy podejmować. Dano nam także możliwość wpisania się do księgi, aby stała się ona pamiątką dla przyszłych członków klubu. Parę osób, w tym ja, skorzystało z tej możliwości i mam nadzieję, że przyszli członkowie będą zachwyceni.
Tak oto wyglądął przebieg naszego Charteru, chociaż pewnie każdy widział go inaczej. Inne słowa mogły być ważne, inne rzeczy mogły wywołać podziw… Jednak dla każdego z nas był to naprawdę ważny dzień w życiu, którego już nigdy nie zapomnimy.

Autor: Krzysiek Jurski ? Interact Szczecin

***
Klub Interact w Szczecinie został założony przez Rotary Club Szczecin Pomerania w czasie pełnienia kadencji prezydenta klubu przez Pawła Zwierza. Z ramienia Roraty Club Szczecin Pomerania osobami pracującymi bezpośrednio nad powstaniem Interactu były:
? Isobel Perera-Turostowska ? vice – prezydent elekt 2013/2014
? Małgorzata Wojtas ? prezydent elekt 2013/2014